Ayvalık – Cunda Turu

1 Gece / 2 Gün Ayvalık - Cunda gezisi

43.363

Ayvalık Tarihi Ayvalık Plyosen-üçüncü zaman sonu ve Kuaternen’de- dördüncü zaman başı Egeid isimli parçasının çökmesi sonucu oluşan alan üzerinde kurulmuştur. Bu dönemlerde Ayvalık önünde yer alan adalar grubuna (22 ada) “Hekatonnesoi” denilmekteydi. Bu isim Nesos kentinin baş tanrısı olan Apollo’dan gelmektedir. Yapılan araştırmalarda Ayvalık’ın önünde yer alan adalar grubunda Yunan sömürgeleri bulunmaktaydı ve Ayvalık bugün bulunduğu yere sonradan taşınmıştır.

TUR PROGRAMI

1.Gün İSTANBUL – Cunda – AYVALIK

Sabah saatlerinde ulaşacağımız Ayvalık‘ta öncelikle bir kahvaltı ve dinlenme molası vereceğiz. İlk olarak sahilden hafif eğimli bir yamaca doğru kurulu olan Ayvalık sokakları ve zevkli bir mimariyle bu sokakları süsleyen ve Ayvalık mimarisinin güzel örnekleri olan evleri göreceğiz. Sokak gezimiz esnasında ayrıca her biri birer sanat ürünü olan zeytinyağı fabrikalarından günümüze ulaşan kısımları görebileceğiz. Yörede Alibey adası olarakda bilinen Cunda‘ya gidiyoruz. Yolumuzun üzerindeki Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olan Lale adası köprüsünden geçerek ulaşacağımız Cunda’da ilk olarak meşhur Taş Kahve‘yi göreceğiz. Arzu eden dostlarımız burada Cunda’nın meşhur sakızlı Türk kahvesinide deneyebilir.

Taş Kahve’den çıkarak baş melek Cebrail adına yapılmış olan Taksiyarhis Kilisesi‘ne yürüyecek ve günümüze ulaşan kısımlarını göreceğiz. Bu noktadan itibaren Cunda’da kaybolma zevkini size bırakıyoruz. Tam 1 saat sürecek bir fotoğraf molamız var. Öğle yemeği için tekrar sahilde buluşacak ve Cundanın zeytinyağlı lezzetlerinin ve Girit mezelerinin tadına bakacağız.

Yemek sonrasında gün batımını karşılamak üzere Şeytan sofrasına çıkacağız. Burada harika bir Ayvalık ve adalar manzarası var. Akşam saatlerinde Şeytan sofrasını ardımızda bırakarak Sarımsaklı plajındaki otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

Ayvalık Tarihi Ayvalık Plyosen-üçüncü zaman sonu ve Kuaternen’de- dördüncü zaman başı Egeid isimli parçasının çökmesi sonucu oluşan alan üzerinde kurulmuştur. Bu dönemlerde Ayvalık önünde yer alan adalar grubuna (22 ada) “Hekatonnesoi” denilmekteydi. Bu isim Nesos kentinin baş tanrısı olan Apollo’dan gelmektedir. Yapılan araştırmalarda Ayvalık’ın önünde yer alan adalar grubunda Yunan sömürgeleri bulunmaktaydı ve Ayvalık bugün bulunduğu yere sonradan taşınmıştır.

2.Gün AYVALIK – Sutüven – Tahtakuşlar – Kazdağı – İSTANBUL

Kahvaltı sonrasında otelden ayrılacak ve rotamızı bin pınarlı İda‘ya çevireceğiz. İlk olarak hüzünlü bir aşk hikayesine ev sahipliği yapan Hasan boğuldu ve Sutüven büvetini görecek, gözlerimize yeşil bir ziyafet çekeceğiz.Ardından Tahtakuşlar köyü ve etnografya müzesini gezeceğiz. Öğle yemeği için yeşillikler arasında bir kır lokantasında mola ereceğiz. Öğleden sonra Adatepe ve Zeuz Altarının görülmesi ardından tekrar sahil şeridine inecek ve Zeytinyağı Müzesini gezeceğiz.

Akşam üzeri dönüş hazırlıklarına başlayıp, saat 16:00 civarında İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz.

Minimum 20 kişilik bir grubunuz varsa size özel indirimli Ayvalık – Cunda turu için lütfen bizi arayın

AYVALIK VE CUNDA HAKKINDA

Strabon kitabında Ayvalık Tarihi ile ilgili çevreyi Lelegler, Pelasgler ve Karialıların yerleşim yeri olarak göstermiştir. Karialılar bulundukları bölgelerden göç etmek zorunda kalınca Anadolu ya göç etmek zorunda kalmışlar,Ayvalık ve çevresindeki adalara yerleşmişlerdir. Strabon iddiasını adı gecen kavimlerin denizcilik ve korsanlıkla geçinmeleri, bölgede gemi yapımı için uygun ağaç miktarının fazlalığı ve bölgede bakır, kurşun gibi madenlerin bolca bulunması ile güçlendirmektedir.

Ayrıca Aiol kalıntılarına da rastlanmıştır. Bu görüşe göre ise İ.Ö. 1500 yıllarında Yunanistan’ dan gelenler Anadolu sahillerinde ve adalarında bir şehir kurmuşlardır. Bu kavme Aiol deniyordu. Bunlar Çanakkale’den Gediz’e kadar Midilli dâhil 12 kent kurmuşlardır. Bu 12 kentten biri de Cunda adasının doğusundaki sahilde kurulmuştu. Ve bu kent Büyük İskender’in Anadolu’yu zapt ettiği tarihe kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Tur tarihleri : 

Kredi kartı ile tek seferde ödeme ……… TL
Nakit veya banka havalesiyle ……… TL
Tek kişilik oda farkı  ……… TL
04-10 yaş indirimli çocuk tur ücreti ……… TL
00-03 yaş arası minik dostlarımız bizim misafirimiz olacaktır ancak araçta koltuk istenirse indirimli çocuk ücreti uygulanacaktır.

Tur fiyatına dahil olanlar

 • 1 gece 4* otelde Yarım Pansiyon konaklama
 • Otelde alınacak 1 akşam yemeği ve 1 sabah kahvaltısı
 • Milli park, müze ve örenyeri giriş ücretleri, otopark, köprü ve otoyol ücretleri
 • Profesyonel rehberlik hizmeti ve PROMETHEUS TOUR servis güvencesi
 • Yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla seyahat
 • Seyahat sigortası
 • Hizmet bedeli ve KDV

Tur fiyatına dahil olmayanlar

 • 1. gün kahvaltı
 • Öğle yemekleri
 • Akşam yemeği esnasında alınacak içecekler
 • Otelde, yolda ve tur esnasında ve yolda yapılacak kişisel harcamalar

Ayvalık – Cunda turu için belirlenen buluşma noktaları aşağıdaki gibidir.

 • 22:30  İncirli Alfemo önü
 • 23:00 Taksim AKM önü
 • 23:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı önü

Dostlarımıza yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla hizmet veriyoruz, araçlarımız turizm anlayışına sahip sürücüler tarafından idare edilmektedir.

Abant turlarımızda kullandığımız araçlar
15 kişilik Mercedes Sprinter Minibüs
25 kişilik Mitsubishi Prestij Midibüs
46 kişilik Mercedes Tourismo Otobüs

4* otel

Konaklamalar standart odalarda yapılacaktır. Otelde yapacağınız kişisel ( minibar, restaurant içecek vs ) harcamalar otel tarafından size fatura edilecektir.

Otel konaklamalarında genelde aynı otelleri kullanmaya gayret ediyoruz, özellikle misafirlerine özen gösteren butik otelleri tercih ediyoruz.

Yukarıda adı verilen otelde müsaitlik olmaması durumunda, eşdeğer veya bir üstü kategori bir otelde konaklama yapılacak ve bu değişiklik katılımcılara tur tarihinden önce bildirilecektir

Ayvalık – Cunda turunda 1. gün akşam yemeği ve 2. gün kahvaltısı otelde servis edilecektir

Yorum yazın

Your email address will not be published.

Bizimle WhatsApp aracılığıyla konuşabilirsiniz
WhatsApp ile gönder