İznik-Cumalıkızık Turu

Bursa'nın incilerini geziyoruz.

249.506

İznik’de ilk yerleşimin M.Ö. 2500 yıllarına uzandığı sanılmaktadır. 325 yılı yazı başında Hıristiyanlık için çok önemli olan Birinci Konsül, İznik’de toplanmıştır. İmparator Constantinus’un da katıldığı toplantıda Hıristiyanlıkla ilgili yortu günleri ve Nikaia Kanunları adı ile bilinen 20 maddelik metin bu Konsülden sonra kabul edilmiştir.

TUR PROGRAMI

Belirtilen hareket noktalarında siz değerli dostlarımızla buluşuyor ve içinde hem Osmanlıdan hemde Bizanstan önemli eserler barındıran İznik‘e doğru yola koyuluyoruz. Kahvaltımızı araçta yapacağız. (kahvaltı seti) Yaklaşık 3 saatlik yolculuğumuz ardından Yalova – Ertuğrul Gazi üzerinden İznik’e varıyoruz.

Kenti adımlamaya şehrin dört kapısından biri olan İstanbul Kapı’dan geçerek başlıyoruz ardından göl kenarından şehir merkezine doğru yürüyoruz. Göl Kapısından şehre giriş yapıyor ve şuan tadilatta olan St.Sophia Kilisesinin ziyarete açık olan kısmının görülmesinin ardından tarihimizin ilk imarethanesi olan ve şuanda kent tarihi müzesi olarak hizmet veren Nilüfer Hatun İmarethanesi’nin ve eşsiz çinileri ile meşhur Yıldırım Beyazıt’ın bize mirası Yeşil Camii’nin görülmesinin ardından. İznik’in en güzel kapısı Lefke Kapı’ya yürüyoruz. Kabartmaları ile ünlü kapının görülmesinin ardından öğle yemeği için aracımızla Göl kenarına gidiyoruz. Yemek sonrasında rotamız Cumalıkızık.

Cumalıkızık Bursa’daki Uludağ’ın güney eteklerine kurulmuş 5 Kızık köyünden biridir. Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelmektedir. Bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık film ve dizilere mekan olmaktadır

Yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrasında Bursa’nın eşsiz Kızık köyü Cumalıkızık’a varıyoruz. Uludağ’ın eteklerine kurulmuş bu Kızık köyü bizi sokaklarında, ahşap köy evlerinin köşelerinde sarıp sarmalayacak, geçmişe götürecek. Halen yaşanılan bir köy olan Cumalıkızık, turistik konakların benzerliğinden uzak, özgün ve farklı hikayeleri ile bizi bekliyor. Köy kahvesinde vereceğimiz çay molası sonrasında aracımıza dönüyoruz. Dönüş yolculuğuna geçmeden önce tarihi bir fırında mis kokulu köy ekmeği ve taze erişte almak için mola veriyoruz. Saat 17:30 civarında hazırlanmaya başlayıp, 18:00 civarında eve dönüş için İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz.

Minimum 20 kişilik bir grubunuz varsa size özel indirimli Cumalıkızık – İznik turu için lütfen bizi arayın

CUMALIKIZIK & İZNİK HAKKINDA

İznik’de ilk yerleşimin M.Ö. 2500 yıllarına uzandığı sanılmaktadır. 325 yılı yazı başında Hıristiyanlık için çok önemli olan Birinci Konsül, İznik’de toplanmıştır. İmparator Constantinus’un da katıldığı toplantıda Hıristiyanlıkla ilgili yortu günleri ve Nikaia Kanunları adı ile bilinen 20 maddelik metin bu Konsülden sonra kabul edilmiştir.787 yılında İznik Ayasofya’sında VII. Konsül toplandı. Ayrıca VI. Haçlı Seferi sonucunda Bizans İmparatorluğu İstanbul’u kaybedince İznik’te Bizans Hanedan üyeleri tarafından İznik Latin İmparatorluğu kurulmuş ve bu imparatorluk daha sonra İstanbul’u fethederek Bizans İmparatorluğu’nu yeniden kurmuştur.

İznik, Selçukluların ve Osmanlıların da başkenti olmuştur. İznik 1331 yılında Osmanlı orduları tarafından ele geçirilmiştir. Osmanlı idaresinde İznik, sanat, ticaret ve kültür merkezi oldu. Orhan Gazi Medresesinde birçok ünlü ders verdi.

Tur tarihleri : 

Kredi kartı ile tek seferde ödeme ……… TL
Nakit veya banka havalesiyle ……… TL
04-10 yaş indirimli çocuk tur ücreti ……… TL
00-03 yaş arası minik dostlarımız bizim misafirimiz olacaktır ancak araçta koltuk istenirse indirimli çocuk ücreti uygulanacaktır.

Tur fiyatına dahil olanlar

  • Araçta kahvaltı seti ve öğle yemeğnde ızgara köfte
  • Milli park, müze ve örenyeri giriş ücretleri, otopark, köprü ve otoyol ücretleri
  • Profesyonel rehberlik hizmeti ve PROMETHEUS TOUR servis güvencesi
  • Yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla seyahat
  • Hizmet bedeli ve KDV

Tur fiyatına dahil olmayanlar

  • Öğle yemeği esnasında alınaca içecekler
  • Tur esnasında ve yolda yapılacak kişisel harcamalar

Abant turu için belirlenen buluşma noktaları aşağıdaki gibidir.

  • 06:30 İncirli Alfemo önü
  • 07:00 Taksim AKM önü
  • 07:45 Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı önü

Dostlarımıza yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla hizmet veriyoruz, araçlarımız turizm anlayışına sahip sürücüler tarafından idare edilmektedir.

Abant turlarımızda kullandığımız araçlar
15 kişilik Mercedes Sprinter Minibüs
25 kişilik Mitsubishi Prestij Midibüs
46 kişilik Mercedes Tourismo Otobüs

Günübirlik Cumalıkızık – İznik turunda konaklama bulunmamaktadır.

Cumalıkızık – İznik turunda sabah kahvaltısı araçta kahvaltı seti olarak sunulacaktır.

Öğle yemeğinde ızgara köfte var

Yorum yazın

Your email address will not be published.

Bizimle WhatsApp aracılığıyla konuşabilirsiniz
WhatsApp ile gönder