Çanakkale turu

Savaş alanlarını ve anıtlarını geziyoruz

28.832

I. Dünya Savaşı Çanakkale Deniz ve Kara Muharebelerinin yapıldığı yerler Gelibolu Yarımadası içerisindedir. Ayrıca batık gemiler, toplar, siperler, kaleler ve burçlardan ve savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra 60.000 i aşan Türk şehidinin ve yine 250.000 i aşan Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş mezarları ve anıtları buradadır.

TUR PROGRAMI

Belirtilen hareket noktalarında siz değerli dostlarımızla buluşuyor ve acının, gururun, vatan aşkının toprağına, Çanakkale’ye doğru yola koyuluyoruz. Kahvaltımızı yol üzerinde açık büfe olarak alacağız. Yaklaşık 5 saatlik yolculuğumuz ardından Tekirdağ, Keşan üzerinden, Eceabat’a varıyoruz. Çanakkale turuna başlamadan önce burada konusunda uzman lokal rehberimiz ile buluşuyor ve 1. Dünya savaşı öncesi ve sonrası hakkında kısa bir brifing alıyoruz. Bu bilgiler ışığında Çanakkale turuna “Kilitbahir ve Namazgah tabyası” ile başlıyoruz. Cephanelik içerisinde izleyeceğimiz kısa bir slayt gösterisi ile kafamızda savaşa ilişkin detaylar biraz daha netleşecek.

Namazgah Tabyasının ardından yol üzerinde Mecidiye Tabyasının efsane topçusu Havranlı Seyit Onbaşı anıtını görüyor ve kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Sırada Çanakkale denilince aklımıza ilk gelen mekan “ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI” var. Yapımı finansal sebeplerle ancak 1960 senesinde tamamlanan bu anıt etrafında büyük bir şehitlik ve gül bahçesi de barındırıyor. Rehberimizden bu yüksek noktadan Mehmetçiğin Fransızlara ölüm kustuğu “Morto Koyu” hakkında bilgi alıyoruz. Yol üzerinde Morto’da ölen Fransız askerlerinin mezarlarını da göreceğiz.

Çanakkale turunda sırada daha savaş başlamadan önce İngilizlerin bombaladığı “Seddülbahir” var. İlk şehitlerin verildiği bu bölgede Ertuğrul Tabyası, Ertuğrul Kumsalına çıkmaya çalışan 3000 İngiliz’e 10 saat boyunca 67 askeri ile birlikte cehennemi yaşatan Ezineli Yahya Çavuş anıtı ve Helles Anıtı’nı göreceğiz. Bir savaş suçuna sahne olan Sargıyeri Şehitliğinde sıra. Büyük bir sahra hastanesi kurulan Zığındere’yi İngiliz ve Fransız donanmaları 28 Haziran 1915 gecesi acımasızca bombalar. Türk-İngiliz ve Anzak tam 18.000 genç bu alanda yanarak can vermiştir. İngilizler kendi askerlerinin canını dahi hiçe sayarak bu hastaneyi bombalamıştır.

Artık yemek vakti. Öğle yemeğimizi Çanakkale savaşlarının kalbi “Kirte” de alacağız.

…………………………………..

Yemek sonrasında, bir ANZAK subayını kucağında korkusuzca siperine taşıyan askerimiz anısına yapılan “MEHMETÇİĞE SAYGI ANITI”na bir selam vererek ordumuzun gurur kaynağı 57. Alayı ziyaret ediyoruz. Mustafa Kemal’in “ Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.” emrini verdiği 57.Alay ardından da hiç gazi bırakmadan söz vermişçesine birlikte şehit olmuştur. Şehit Mehmetçiklerin anısına bu alayın numarası daha sonra hiçbir birliğe verilmemiştir. İşte bu aslanların huzuruna çıkacağız.

Çanakkale turunda sırada “Arıburnu Yarları” var. 25 Nisan’da başlayan kara harbinde ilk çıkarma yapılan “Anzak Koyu” üzerinde bulunan yarlar en yoğun çatışmaların geçtiği bölgelerdendir. Son olarak rotamızı “Conkbayırı”na çeviriyoruz. Yeni Zelanda askerlerinin kısa bir süre ele geçirdiği tepe göğüs göğüse çarpışmalara sahne olmuş, fakat “dünyanın diğer ucundan gelen” askerlerin toprağın altında kalmasına mani olunamamıştı.

Çanakkale turunun sonunda, saat 18.00 civarında eve dönüş hazırlıklarına başlıyor ve saat 18.30 civarında yola koyuluyoruz. İstanbul’a dönüşümüzle değerli katılımcılarımızı aldığımız noktalara bırakarak Çanakkale turunu sonlandırıyoruz.

Hafta sonu konaklamalı Çanakkale tur programına buradan ulaşabilirsiniz.

Minimum 20 kişilik bir grubunuz varsa size özel indirimli Çanakkale turu için lütfen bizi arayın

ÇANAKKALE HAKKINDA

………………………….

Tur tarihleri : 

Kredi kartı ile tek seferde ödeme ……… TL
Nakit veya banka havalesiyle ……… TL
04-10 yaş indirimli çocuk tur ücreti ……… TL
00-03 yaş arası minik dostlarımız bizim misafirimiz olacaktır ancak araçta koltuk istenirse indirimli çocuk ücreti uygulanacaktır.

Tur fiyatına dahil olanlar

  • Araçta kahvaltı seti ve öğle yemeğinde köfte / tavuk menü
  • Milli park, müze ve örenyeri giriş ücretleri, otopark, köprü ve otoyol ücretleri
  • Profesyonel rehberlik hizmeti ve PROMETHEUS TOUR servis güvencesi
  • Yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla seyahat
  • Hizmet bedeli ve KDV

Tur fiyatına dahil olmayanlar

  • Tur esnasında ve yolda yapılacak kişisel harcamalar

Abant turu için belirlenen buluşma noktaları aşağıdaki gibidir.

  • 24:00  Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı önü
  • 00:30 Taksim AKM önü
  • 01:00  İncirli Ömür önü

Dostlarımıza yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla hizmet veriyoruz, araçlarımız turizm anlayışına sahip sürücüler tarafından idare edilmektedir.

Abant turlarımızda kullandığımız araçlar
15 kişilik Mercedes Sprinter Minibüs
25 kişilik Mitsubishi Prestij Midibüs
46 kişilik Mercedes Tourismo Otobüs

Günübirlik Çanakkale turunda konaklama bulunmamaktadır.

Hafta sonu konaklamalı Çanakkale tur programına buradan ulaşabilirsiniz.

Çanakkale turunda sabah kahvaltısı araçta kahvaltı seti olarak sunulacaktır.

Öğle yemeğinde ızgara köfte veya tavuk var.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

Bizimle WhatsApp aracılığıyla konuşabilirsiniz
WhatsApp ile gönder