Edirne turu

Serhad şehrine yolculuk ediyoruz

4.086

Edirne’nin en eski halkı, Traklar soyundan Odrisler’in yörede, Meriç ve Tunca ırmaklarının birleştiği bugünkü Edirne’nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları bilinmektedir. Odrisler’den sonra yöreye egemen olan Makedonyalılar Dönemi’nde kent, büyük bir olasılıkla Odris yada Odrisia adının değişmesi sonucu, Orestia/Orestas olarak anılmaya başlanmıştır. Osmanlı dönemi başlarında Edrinus/Edrune/Edrinabolu/Endriye diye anıldı.1476’da yazılan Aşıkpaşazade Tarihi’nde kentin adı Edrene olarak geçer.

TUR PROGRAMI

Belirtilen hareket noktalarında siz değerli dostlarımızla buluşuyor ve mahzun başkent Edirne’ye doğru yola koyuluyoruz. Kahvaltımızı araçta yapacağız. (kahvaltı seti) Yaklaşık 3 saatlik yolculuğumuz ardından Keşan üzerinden Uzunköprü’ye ulaşacağız. Edirne turunda ilk olarak Uzunköprü’deki, çok anlamlı bir anıt olan ve demokrasiye geçişi ifade eden bir çeşmeyi, 2. Meşrutiyet döneminde inşa edilen Hürriyet çeşmesini görüyoruz. Sonrasında Edirne turuna devam ediyoruz.

100 yıla yakın Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan ve dört bir yanı Osmanlı eserleriyle çevrili olan sınır kenti Edirne’ye varışımızın ardından ilk olarak 26 Mart 1913 Balkan Savaşı sırasında, Edirne’yi kahramanca savunan Şükrü Paşa ve Savaşın Şehitleri anısına savunma mevzilerinden biri olan Kıyık Tabya’daki Şükrü Paşa Anıtı’nı geziyoruz. Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” diye nitelendirdiği Selimiye Camii ve Arastası ( Kavaflar Çarşısı) gezimizin ardından bir dönem İttihat ve Terraki cemiyetinin gizli toplantılarını yapmak için kullandığı Hafız ağa Konağı ziyaret edip Edirne’nin eşsiz lezzeti Tava Ciğeri (alternatif ızgara köfte) eşliğinde öğlen yemeğimizi alıyoruz.

Bu “Serhad Şehri” Evliya Çelebi’nin sözleriyle “Birkaç ok atımı mesafedeki şehir” tarihinde birçok kez felaketle de karşılaştı. En fazlada kuşatma ve işgallerden çekti. Şenlikleriyle “Mutluluk Kapısı” olarak hatırlanan Edirne’nin yanına “Daima bağrı yanık” olan Edirne’yi de koymak gerekir.

Tunca Nehri ve Köprüsü Meriç Nehri ve Meriç (Abdülmecit, Yeni Köprü) Köprülerini görerek 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşmasıyla Yunanistan’ın savaş tazminatı olarak Türkiye’ye verdiği Karaağaç Semtine doğru yol alıyoruz. Lozan’da elde edilen diplomatik zaferi ve Dünya barışını sembolize eden LOZAN ANITI ayrıca yanındaki Lozan Anlaşması ile ilgili Belge, Fotoğraf ve kitap sergisinin gezilmesinin ardından tarihi Ali paşa Çarşısı’na(Kapalı çarşı) gidiyoruz. Kapalı çarşı gezimizin ardından Edirne’nin ünlü Deva-i Misk tatlısı, Badem Ezmesi, Edirne Peyniri, Aynalı Gelin Süpürgesi, Yöresel Meyve Sabunları alma fırsatı için serbest zaman ve alış veriş molası veriyoruz.

Edirne turunu bitirerek saat 17.30 civarında eve dönüş hazırlıklarına başlıyor ve saat 18.00 civarında yola koyuluyoruz.İstanbul’a dönüşümüzle değerli katılımcılarımızı aldığımız noktalara bırakarak turumuzu sonlandırıyoruz.

Hafta sonu konaklamalı Edirne – Kıyıköy tur programına buradan ulaşabilirsiniz.

Minimum 20 kişilik bir grubunuz varsa size özel indirimli Edirne turu için lütfen bizi arayın

EDİRNE HAKKINDA

Osmanlı dönemi başlarında Edrinus/Edrune/Edrinabolu/Endriye diye anıldı. 1476’da yazılan Aşıkpaşazade Tarihi’nde kentin adı Edrene olarak geçer. XVI.yy başlarında kentin Edirne olarak adlandırıldığı görülür. Edirne 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul’un alınışına kadar 92 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur. Tarihinde çeşitli unvanları hak etmiştir. Edirne, mutluluk dönemlerinde “Der-i Saadet” (Mutluluk Kapısı) bir “Şenlikler Şehri” dır. II. Murad’dan IV. Mehmet’e kadar zafer kutlamaları, sünnet şenlikleri, II.Mehmet’in evlilik törenleri “İstanbul’u kıskandıracak kadar” olurdu. Edirne tabii ki her dönemde hatırlarda bir “Der-i Saadet” olarak kalmadı.

Tur tarihleri : 

Kredi kartı ile tek seferde ödeme ……… TL
Nakit veya banka havalesiyle ……… TL
04-10 yaş indirimli çocuk tur ücreti ……… TL
00-03 yaş arası minik dostlarımız bizim misafirimiz olacaktır ancak araçta koltuk istenirse indirimli çocuk ücreti uygulanacaktır.

Tur fiyatına dahil olanlar

  • Araçta kahvaltı seti ve öğle yemeğinde tava ciğer veya ızgara köfte
  • Milli park, müze ve örenyeri giriş ücretleri, otopark, köprü ve otoyol ücretleri
  • Profesyonel rehberlik hizmeti ve PROMETHEUS TOUR servis güvencesi
  • Yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla seyahat
  • Hizmet bedeli ve KDV

Tur fiyatına dahil olmayanlar

  • Öğle yemeği esnasında alınaca içecekler
  • Tur esnasında ve yolda yapılacak kişisel harcamalar

Abant turu için belirlenen buluşma noktaları aşağıdaki gibidir.

  • 06:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı önü
  • 06:30 Taksim AKM önü
  • 07:00 İncirli Ömür önü

Dostlarımıza yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla hizmet veriyoruz, araçlarımız turizm anlayışına sahip sürücüler tarafından idare edilmektedir.

Abant turlarımızda kullandığımız araçlar
15 kişilik Mercedes Sprinter Minibüs
25 kişilik Mitsubishi Prestij Midibüs
46 kişilik Mercedes Tourismo Otobüs

Günübirlik Edirne turunda konaklama bulunmamaktadır.

Konaklamalı Edirne – Kıyıköy tur programına buradan ulaşabilirsiniz.

Edirne turunda sabah kahvaltısı araçta kahvaltı seti olarak sunulacaktır.

Öğle yemeğinde tava ciğer veya ızgara köfte var

 

 

Bizimle WhatsApp aracılığıyla konuşabilirsiniz
WhatsApp ile gönder