Günübirlik Efes Turu

Günübirlik kültür ve arkeoloji turu

44.171

Batı sahillerindeki en önemli liman olarak 72 milletten insan Efes’in sokaklarında dolaşıp şehrin güzelliğinden büyülenmiş. Buna bir de Hıristiyanlığın en önemli şehirlerinden biri olması eklenince, Efes yapılan bir değerlendirmede 20. yüzyılın en önemli iki kazı yerinden biri unvanını da kapmış. Paranın ilk basıldığı yer olan Lidya’ya yakın olan Efes aynı zamanda ilk bankanın hizmete girdiği şehir.

TUR PROGRAMI

Saat 10:00’da lokal rehberimizle İzmir Adnan Menderes havaalanı İç Hatlar terminalinde buluşacak ve İzmir’in Selçuk ilçesine doğru yola çıkacağız.

Yaklaşık 40 dakika sürecek yolculuk sonrasında ilk olarak dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen, ancak günümüze ancak birkaç parça sütunu ulaşabilmiş Artemis tapınağının kalıntılarını göreceğiz. Bu kısa ziyaretimizin ardından turumuza adını veren Efes antik kentine çevireceğiz rotamızı. Efes turuna Magnesia kapısından giriş yaparak başlıyacağız. Bu kapı Manisa tarafından Efes şehrine gelenler tarafından kullanılırmış.

Efes turunda nereleri mi göreceğiz ? Magnesia Kapısı ve Doğu Gymnasionu, Yukarı Agora ve Bazilika, Odeion, Domitianus Meydanı, Herakles Kapısı, Traianus Çeşmesi, Hamam ve Umumi Tuvalet, Hadrianus Tapınağı, Celcus Kütüphanesi, Mermer Cadde, Büyük Tiyatro, Liman Caddesi…

İÖ 10. yüzyılda bir liman kenti olarak kurulan Efes ( Ephesos ) hem Helenistik hemde Roma dönemlerinde oldukça görkemli zamanlar yaşamıştır. Bir dönem nüfusu 200 bin kişiye dayanan kent Roma döneminde Asya eyaletinin başkenti olmuş, yönetici sınıfın gözdesi olmuştur.

Efes turunu tamamlamamızın ardından Bülbül dağında bulunan Meryemana evine çıkacağız. Anlatılanlara göre İsa Mesih’in annesi Hz.Meryem, İsa peygamber öldükten sonra St. Jean ile birlikte Efes’e gelmiş ve hayatının son yıllarını burada yaşamıştır.

Akşam üzerine doğru son ziyaretimizi yapmak üzere, İzmir’in incisi Şirince köyüne gideceğiz. 19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1.800 haneli bir Rum kasabasıydı.1923’te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini’nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala’nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir.

Günün sonunda tatlı bir yorgunluk ve güzel anılarla İzmir Adnan Menderes havaalanına dönüyoruz.

Minimum 20 kişilik bir grubunuz varsa size özel indirimli Efes turu için lütfen bizi arayın

EFES HAKKINDA

Dünyanın kazılan en büyük grekoromen şehri olan Efes, Anadolu’daki çoğu şehir gibi önce Yunan sonra Roma medeniyetlerine kucak açmış ve onların eserleriyle donatılmış bir antik yerleşim. şehrin sadece yüzde 10’u gün ışığına çıkarılmış olsa da sokaklarında yürürken eski Roma’nın havasını soluyorsunuz. Roma döneminde 300 bine yakın nüfusuyla Küçük Asya olarak da adlandırılan Anadolu eyaletinin başkenti olan şehir, din, ticaret, kültür ve sanat alanında bir yıldız gibi parlamış. Dünyanın yedi harikasından biri olan ve adını bölgeden alan ıyon tarzı kolon başlıklarının üzerinde göğe doğru yükselen Artemis tapınağı, şehrin hem gurur hem de zenginlik kaynağı.

Tur tarihleri : 

Kredi kartı ile tek seferde ödeme ……… TL
Nakit veya banka havalesiyle ……… TL
04-10 yaş indirimli çocuk tur ücreti ……… TL
00-03 yaş arası minik dostlarımız bizim misafirimiz olacaktır ancak araçta koltuk istenirse indirimli çocuk ücreti uygulanacaktır.

Tur fiyatına dahil olanlar

  • Milli park, müze ve örenyeri giriş ücretleri, otopark, köprü ve otoyol ücretleri
  • Profesyonel rehberlik hizmeti ve PROMETHEUS TOUR servis güvencesi
  • Yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla seyahat
  • Hizmet bedeli ve KDV

Tur fiyatına dahil olmayanlar

  • Tur esnasında ve yolda yapılacak kişisel harcamalar
  • Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği

Efes turu için belirlenen buluşma noktaları aşağıdaki gibidir.

  • Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, saat 10:00

Günübirlik Efes & Meryemana turu İzmir Adnan Menderes Havaalanında başlayıp, gün sonunda yine burada bitecek bir programdır. İç hat uçuş biletleri katılımcılar tarafından temin edilecektir. Acentemiz bu konuda sizelere memnuniyetle yardımcı olacaktır.

Dostlarımıza yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla hizmet veriyoruz, araçlarımız turizm anlayışına sahip sürücüler tarafından idare edilmektedir.

Abant turlarımızda kullandığımız araçlar
15 kişilik Mercedes Sprinter Minibüs
25 kişilik Mitsubishi Prestij Midibüs
46 kişilik Mercedes Tourismo Otobüs

Günübirlik Efes turunda konaklama bulunmamaktadır.

Efes turunda sabah kahvaltısı ve öğle yemeği sunulmayacaktır.

Yorum yazın

Your email address will not be published.

Bizimle WhatsApp aracılığıyla konuşabilirsiniz
WhatsApp ile gönder