Kerpe turu

Günübirlik doğa gezisi

2.146

Kerpe Bitinya Krallığının ardından Roma Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrağı haline gelmiştir. Osmanlı döneminde İstanbul’un ihtiyaçlarından odun kömürü, tomruk ve tahtanın bir kısmıda Kerpe’den ulaştırılmıştır. Kandıra Orhan Bey zamanında 1308-1317 tarihleri arasında Kocaeli fatihi adıyla anılan Akçakoca Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır

TUR PROGRAMI

Belirtilen hareket noktalarında siz değerli dostlarımızla buluşuyor ve 2,5 saat sürecek keyifli bir yolculuk sonrasında Karadeniz’in tipik balıkçı köylerinden biri olan Kerpe’ye ulaşıyoruz. Kerpe turuna ilk olarak Akçakoca anıtının görülmesi ile başlıyoruz. Anıtın görülmesi sonrasında sağlam bir kahvaltı için soluğu Kerpe sahilinde alıyoruz.

Yöresel ürünlerle bezenmiş köy kahvaltımızı ettikten sonra, Kerpe içerisinde kısa bir yürüyüş yapıyor çevreyi tanıma imkanı buluyoruz. Bu kısa yürüyüş ve fotoğraf turumuzun sonrasında rotamız Miço koyu (gizli cennet). Ormanın eteklerini süsleyen çam ve meşe ağaçları arasından yürüyerek yaklaşık 20 dakikada koyda olacağız.

Cumalıkızık Bursa’daki Uludağ’ın güney eteklerine kurulmuş 5 Kızık köyünden biridir. Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelmektedir. Bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık film ve dizilere mekan olmaktadır

Doğa burada göreceğiniz kayaları büyük bir heykeltraşmışcasına yontmuş ve görsel bir şölen hazırlamış. Burada fotoğraf ve dinlenmek için serbest zaman veriyoruz. Miço koyu sonrasında tekrar köy merkezine dönüyor ve Sarısu ve Ömerağzı koylarına yürüyoruz.

Bu yürüyüşler sonrasında Soğuksu mevkiindeki Alabalık tesislerinde alıyoruz soluğu. Biliyoruz ki yoruldunuz, ama burada bizi mis gibi taş fırında pişmiş alabalık ve mantar bekliyor. Yürüş programımızı tamamladığımızdan düşük bir tempo ile köy merkezine dönüyor ve gün batımını fotoğrafladıktan sonra Istanbula dönüyoruz.

Minimum 20 kişilik bir grubunuz varsa size özel indirimli Kerpe turu için lütfen bizi arayın

KERPE HAKKINDA

Kerpe Bitinya Krallığının ardından Roma Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrağı haline gelmiştir. Osmanlı döneminde İstanbul’un ihtiyaçlarından odun kömürü, tomruk ve tahtanın bir kısmıda Kerpe’den ulaştırılmıştır. Kandıra Orhan Bey zamanında 1308-1317 tarihleri arasında Kocaeli fatihi adıyla anılan Akçakoca Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.1868 yılından önce Kandıra, Üsküdar kazasına bağlı bir nahiyeydi. Kaza olunca Bağımsız İzmit Sancağına bağlandı.Milli mücadele içinde de aktif rol alan Kandıra Kurtuluş Savaşı sırasında da işgallere maruz kalmıştır. 1918’de İngilizlerin, 1920’li yıllarda Yunanlıların işgallerini yaşayan ilçe, bir dizi Rum, Ermeni, Abaza, Çerkez çetelerinin saldırılarına maruz kaldı.

Tur tarihleri : 

Kredi kartı ile tek seferde ödeme ……… TL
Nakit veya banka havalesiyle ……… TL
04-10 yaş indirimli çocuk tur ücreti ……… TL
00-03 yaş arası minik dostlarımız bizim misafirimiz olacaktır ancak araçta koltuk istenirse indirimli çocuk ücreti uygulanacaktır.

Tur fiyatına dahil olanlar

  • Kerpe’de kahvaltı ve öğle fırında alabalık
  • Milli park, müze ve örenyeri giriş ücretleri, otopark, köprü ve otoyol ücretleri
  • Profesyonel rehberlik hizmeti ve PROMETHEUS TOUR servis güvencesi
  • Yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla seyahat
  • Hizmet bedeli ve KDV

Tur fiyatına dahil olmayanlar

  • Öğle yemeği esnasında alınaca içecekler
  • Tur esnasında ve yolda yapılacak kişisel harcamalar

Kerpe turu için belirlenen buluşma noktaları aşağıdaki gibidir.

  • 06:30 İncirli Alfemo önü
  • 07:00 Taksim AKM önü
  • 07:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı önü

Dostlarımıza yalnızca turizm amaçlı kullanılan araçlarla hizmet veriyoruz, araçlarımız turizm anlayışına sahip sürücüler tarafından idare edilmektedir.

Abant turlarımızda kullandığımız araçlar
15 kişilik Mercedes Sprinter Minibüs
25 kişilik Mitsubishi Prestij Midibüs
46 kişilik Mercedes Tourismo Otobüs

Günübirlik Kerpe turunda konaklama bulunmamaktadır.

Hafta sonu konaklamalı Ağva – Kerpe tur programına buradan ulaşabilirsiniz.

Kerpe turunda sabah kahvaltısı Kerpe’de sunulacaktır.

Öğle yemeğinde taş fırında alabalık var

Yorum yazın

Your email address will not be published.

Bizimle WhatsApp aracılığıyla konuşabilirsiniz
WhatsApp ile gönder